Zahradní chodníky a cestičky. Nutný prostředek k bezproblémovému pohybování se po zahradě. Přemísťovat v zahradě a okolo domu se musíme v každém počasí. Proto je vhodné zahradu opatřit chodníčky nebo cestičkami.
rododendrony u cesty

Nevíte jaký vybrat materiál nebo jaký zvolit styl?

Při výběru toho správného materiálu a typu cestičky byste měli zohlednit několik kritérií.

Za prvé určitě přihlédněte ke stylu v jakém, je postaven dům, ke kterému bude cesta náležet. K moderní a strohé stavbě se jen těžko bude hodit chodník z dřevěných pražců.

Zvažte také, jestli chodník bude umístěn pouze v okrasné zahradě nebo vám bude sloužit v zahradě užitkové. Členění a velikost zahrady je při výběru typu cesty také důležitá.
cesta mezi tulipány

Popřemýšlejte, jestli máte raději přírodní materiály nebo se spokojíte s jejich náhražkou. Dnes jsou některé napodobeniny přírodních materiálů téměř k nerozeznání od originálu. Jejich pořizovací cena je o poznání přijatelnější.

Zvolíte-li vhodný druh chodníku, můžete celkový dojem zahrady pokazit nebo naopak pozvednout. Proto si nejdříve vše důkladně promyslete. Bude chodník na rovině nebo ve svahu? Pak volte takový materiál, který po namočení nebude kluzký. Důležitá informace je, jak moc bude chodník frekventovaný. Pokud se po něm projdete jen občas, můžete cestičku zkombinovat například s trávou a šlapáky z kamene.

Toužíte-li po chodníčku ze dřeva, zvolte betonovou imitaci, která je od pravého dřeva k nerozeznání. Její výhodou je velmi vysoká odolnost, dlouhá životnost a bezúdržbovost.

Mezi klasiku patří vymývaná dlažba nebo zámková dlažba.

V neposlední řadě je důležité chodník opatřit osvětlením. Postačí třeba i solární světlo. Určitě budete vděčni, pokud uvidíte za tmy alespoň na obrysy chodníku.

Nezapomeňte také chodník pravidelně udržovat. Zbavujte ho řas a silných nánosů nečistot. Zabráníte tak možnosti, že znečištěná plocha bude nepříjemně klouzat.

Categories: Dům a zahrada