Často se setkáváme s tím, že lidé nadávají na čínské zboží a čínský market, přitom nakupují jejich výrobky ve velkém. Největší kritici jsou ti nejhorlivější, co se týče asijského zboží. Je totiž levné, jednoduché a často dobrou napodobeninou kvalitnějších materiálů a značek. Zboží z Číny bychom však měli co nejvíce omezit. Není to pro politické důvody, není to pro mezinárodní důvody, není to o ekonomických důvodech, ale jde o samotnou planetu.
čajová souprava


Odkud se takové zboží z Číny dováží


Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Lidé si ale těžko představují tu vzdálenost. Popíšeme vám ji – nejčastější cesta vede směrem na jih od největších čínských přístavů, přes Čínské moře, Indický oceán a směrem k Arabskému poloostrovu. Některé lodě končí ve velkých evropských přístavech jako je Amsterdam, Hamburk apod., některé končí už dříve. To však vůbec není důležité, protože jenom cesta lodi tam spotřebuje tolik nafty a paliva, že bychom mohli pohánět několik vesnic na celý měsíc. A to nemluvíme ani o ekologické zátěži, kterou mají takové velké lodě na mořský život. To je ale jenom cesta k souši. Na souši poté zboží přebírají náklaďáky, dodávky, vlaky a rozváží se po celé Evropě, tedy další paliva a energie, které jsou naprosto zbytečné. Potom se ještě převáží zboží ve členských státech. Výrobní cena každého trička je pár korun, prodává se daleko levněji než běžné zboží. Všichni, kteří mají výrobky z Číny a podporují národně-sociální hnutí, by si měli vyfackovat. Protože je to právě čínský průmysl a obchod, který drtí naše výrobce a podnikatele, nikoliv EU. Je to právě čínské levné zboží, které předčilo všechny naše výrobky svou nízkou cenou.
kostky sýra


Ekologie a národní hospodářství


Pokud by se stejné zboží vyrábělo zde, náklady ekologické by byly daleko nižší. Sice by možná byla cena vyšší, přece jen se tady dodržují pracovní podmínky a výrobní standardy jinak než v Číně, ale zato byste měli vzkvétající český průmysl. To už ale nikdo nechce slyšet, protože je jednoduší nakupovat čínské zboží za levné ceny a pak si stěžovat na EU. ¨

Samozřejmě, pokud byste chtěli i pár důvodů z druhé strany barikády, tak se stačí podívat na internet.

Categories: Zboží