Někdy ani příliš snahy nestačí. Možná jsem moc zalévala, možná se danému druhu nelíbilo stanoviště nebo teplota našeho obydlí. Je ale pravdou, že někteří pěstitelé jim moc péče nevěnují a přesto se z jejich květů těší opakovaně. Mají v tom štěstí. Zkusím to znovu, pěstování orchidejí mě stále láká. Chci začít s pocitem „že jsem pro to udělala vše“ a nechtěla bych zbytečně ublížit dalším nevinným rostlinkám. Našla jsem proto pár tipů od odborníků na jejich úspěšné pěstování. Překvapilo mě, že jejich pěstování nepovažují za náročné!
Správné stanoviště
Nejdříve řešíme po příchodu nového obyvatele vhodné místo pro jeho další život. Většina orchidejí, které lze u nás běžně koupit, potřebuje hodně světla. Ne ale přímé sluneční paprsky! Ideálním místem pro ně je tedy severní nebo východní okno. Vhodná teplota záleží na druhu rostliny. Teplomilné druhy 20 – 25°C, temperované druhy 15 – 20°C, chladnomilné druhy 5 – 10°C. Takzvané zemní druhy snesou až mínus 20°C, ale ty asi v pokoji pěstovat nebudete!
Správná zemina
Substrát, ve kterém si orchidej donesete, nebývá nejvhodnější (často je moc sypký, rostlina by v něm špatně dýchala). Nejlepší je rovnou ji přesadit. Orchideje rostou zpravidla přichycené na větvích nebo kůře kmenů stromů. Vyžadují hodnotu pH asi 5,5. Jejich kořeny potřebují přístup vzduchu. Substrát můžeme koupit nebo si namíchat vlastní. Základem je kůra (dá se použít piniová, borovicová, topolová, modřínová, dubová, korková, z vinné révy). Jako drenáž se používá dřevěné uhlí, rozlámaný polystyren nebo nadrcený štěrk.
Správné hnojení
Dle odborníků stačí hnojit jedenkrát týdně. A to koncentrací 10 x slabší, než uvádějí výrobci na obalu hnojiva!
Správná doba pro přesazení
Orchideje jsou známy tím, že nemají přesazování rády. Když mají vhodný substrát, vodu a podmínky, můžou bez něj být i 5 let! Ale když zaléváme vodou z vodovodu, doporučuje se přesadit rostlinu po roce.
Správný květináč
Každý z mnoha druhů květináče má své výhody i nevýhody. Hliněné mají prodyšné stěny, nepřehřívají se. Usazuje se v nich ale více vodní kámen a kořeny nemají světlo. Plastové naopak světlo propouští a mají i tu výhodu, že kořeny tolik „neprorůstají“ do květináče. Mohou se ale snadněji přehřát, jsou neprodyšné a častěji v nich rostlinu přelijeme.
Správná zálivka
Samozřejmě záleží na vlhkosti vzduchu dané místnosti. Obecně lze doporučit zalévání 1 x týdně – 1 x za 14 dní v teplých měsících. V těch zimních zálivku omezit na 1 x za 2 měsíce. Mnohé druhy potřebují zimní odpočinek v chladnějším pokoji. Orchideje jsou náchylné na přelití! Jeho příznaky ukazují z laického pohledu na usychání (listy žloutnou, odpadají, rostlina následně odumírá).
Tak ty moje krásky jsem bohužel pravděpodobně „ulila“. Musím si dát na to pozor. Přeji vám všem při pěstování orchidejí hodně štěstí!
Podnikání
Profesionální zajišťování nákladů: Klíč k úspěchu firmy
Efektivní zajišťování nákladů je jedním z klíčových faktorů pro úspěch a dlouhodobou stabilitu jakékoliv firmy. V době, kdy konkurence na trhu neustále roste, je důležité, aby firmy měly kontrolu nad svými výdaji a dokázaly optimalizovat Read more…