Manuka je vzácný keř s malými a jemnými kvítky, barvou od bílé po růžovou, rostoucí na Novém Zélandu. Původní obyvatelé Maorové, si tuto dřevinu po staletí hýčkali a moc dobře věděli proč. Blahodárně uzdravující účinky využívali nejenom k dezinfekci a k rychlému hojení rány, ale také jej užívali vnitřně při nachlazení či zánětech močového měchýře. Stačí pár lžiček manukového medu denně a nemoci nemají šanci. Také se jedná o silný antioxidant, který povzbuzuje buňky v těle k jejich zdravému růstu. Je plný vitamínů a minerálních látek.
manuka květina
Nektar ze vzácného keře totiž obsahuje látku methylglyoxal, která je tělu velmi prospěšná, protože je to látka antibakteriální a protivirová s proti plísňovým účinkem. Složení ale podléhá přísné certifikaci. Jen tak je zaručena kvalita a léčivé účinky, to všechno pod záštitou Nového Zélandu. Léčivá látka umí zničit zákeřnou infekci, která často odolává normální antibiotické léčbě. Ani zlatý stafylokok se tomuto zázraku z divoké přírody neubrání. Med z tohoto skvostu také chrání před žaludečními potížemi, plísňovými infekcemi a viry. Konzumace je podobná jako u klasického medu květového, takže se dá užívat po lžičkách, do čaje, nebo do jídla, dětem pak do krupicové kaše.
rostlina manuka
Uzdravující sílu a její hodnoty najdeme vždy na etiketě balení nebo sklenice, podle této certifikace poznáme, jak moc je med účinný. Obecně je totiž obsah methylglyoxalu v rozmezí od 100 do 500 mg na jedno kilo medu a podle toho lze zvolit produkt k léčbě různých nemoci. Například označení MGO 100+ je vhodné na imunitu a prevenci před nachlazením v zimním počasí, zlepšuje složení krve a dodává tělu železo. MGO 250+ doporučují odborníci při léčbě trávicího traktu, ale i při pálení žáhy. Označení MGO 400+ je med vhodný na rány a jiná poranění, proleženiny či žaludeční vředy. Nakonec manukový med o síle MGO  550+ pomáhá při ekzémech i angíně.

Categories: Hobby