Plánování letní dovolené působí vrásky na čele v mnoha domácnostech. Chorvatsko se stalo jakousi samozřejmostí pro mnoho rodin, které sem pravidelně míří každý rok. Patříte-li k nim také vy, ale toužíte po jisté změně, Černá Hora se vám zaručeně zalíbí.
Monte Negro, neboli Černá Hora, je jedním z nejmladších států Evropy. Její území do nedávna patřilo k Jugoslávii a působení právě tohoto spojenectví je znát jak na prostředí, tak i v povaze místních. Nabízí asi 100 kilometrů půvabného pobřeží se šumějícím mořem, divokými vlnami a převážně písečnými plážemi, mimo to ale také vysoká pohoří a mnoho dalších přírodních krás.
mušličky na písku
Ve srovnání s Chorvatskem vám může nabídnout vše, na co její severnější soused již nestačí. Díky své poloze je zde moře o několik stupňů teplejší. Na přelomu horkého července a srpna se zde teplota moře vyšplhá až k 28 stupňům, na což v Chorvatsku narazíme málokde. Vzhledem k větší otevřenosti moře se zde pravidelně tvoří také velké vlny, především na dlouhých písečných plážích. Ty jsou ostatně dalším důvodem, proč byste návštěvu tohoto státu měli zvážit. Naleznete zde jak dlouhé písčité, tak romantické oblázkové.
Jak už bylo zmíněno výše, nenarazíte zde ani na jazykové bariéry. Porozumět černohorštině bude o maličko obtížnější, než blízké chorvatštině, s trochou snahy to ale není problém. Zvolíte-li raději angličtinu, budete příjemně překvapeni – domluvíte se se staršími i mladšími lidmi.
vlna oceánu
I přes to, že je černohorská riviéra poměrně krátká, nabízí mnoho nádherných míst – ať už zvolíte městečka menší, nebo některé z měst Budva, Sutomore, Bar či Ulcinj. Za zmínku stojí také národní park Durmitor či Lovcen, zátoka Boka Kotorska nebo Skadarské jezero. Všechna tato místa jsou v dojezdové vzdálenosti, jednoduše si sem tedy můžete naplánovat výlet.
Pokud vás Jadran nyní láká ještě více, vyrazte do Černé Hory ještě toto léto. I na konci sezóny vás mile překvapí.

Categories: Cestování