Endodoncie je odborný termín stomatologické praxe, kdy je cílem záchrana zubu při jeho vnitřním poškození. Zpravidla jde o odumírající zubní dřeň a zasažené zubní kanálky s nervovými vlákny. Tato specializovaná pracoviště vyžadují i speciální vybavení, pečlivost a důslednost, jistou zručnost a také určité zkušenosti.

dentistka při zákroku

Když se zraníte – úrazy ústní dutiny sice nejsou tak časté, jako zlomeniny končetin, ale dochází k nim. Jsou to případy, kdy při autonehodě, pádu z kola či ze stromu, při horolezectví a mnoha jiných sportech nebo pracovních činnostech dojde k prudkému nárazu na zuby a čelist a některé zuby prasknou, obnaží se dáseň, dojde k masivnímu krvácení atd. Tehdy endodoncie v Praze zasahuje v rozmezí od lehčích zákroků až po náročný proces stomatologické chirurgie.

Když si ulomíte kus zubu – příliš tvrdá kořenová zelenina, topinky a další dobrůtky, kdy se odlomí kus zubu a obnaží se vnitřní prostor tak, že se do kořenových kanálků a zubní dřeně dostane potrava či nečistoty a začnou je rozkládat bakterie. Endodontický zákrok je nutný zejména tehdy, je-li odlomení velké, a kdy je vnitřní zubní dřeň poškozena. Návštěvu zubaře zbytečně neoddalujte, může dojít k rozšíření zánětu napříč ústní dutinou.

endodontista v akci

Když už se z různých důvodů uvnitř zubu objeví zánět nervu – zánětlivé procesy v zubních kořenech a dřeni jsou velmi bolestivé a odborné ošetření je pak zcela nezbytné. Endodontista se pokusí vám zub zachránit, aniž by musel být extrahován (vytržen).

Když vám vypadne stará plomba – někteří z vás možná prošli podobnou zkušeností – vypadla vám plomba a namísto záchrany zubu vám jej dentista bez váhání vytrhl. Máte-li v takovém případě pochybnosti, navštivte endodontické pracoviště, kde se vám pokusí vyjít vstříc a řešit vzniklý problém mnohem citlivěji. Ztráta druhého zubu je vždy nevratný proces a měli byste si tento postup důkladně rozmyslet.

Categories: Podnikání