Hodně lidí má za to, že dnešní moderní medicína je vytáhne z každého problému. Proto často žijí velmi nezdravě, což se obvykle projevuje na množství tuků v těle. V tomto se však tito lidé pletou, jelikož nezdravý životní styl a jeho následky obvykle nejsou léčitelné jiným způsobem než právě úpravou onoho stylu. Jednoduše řečeno, tlustí musí zhubnout, jinak jejich chronické zdravotní potíže nikdy zcela neodezní. A to ani kdyby do sebe házeli desítky prášků denně.

Není však pravda, že být hmotný automaticky znamená mít obezitu. Kupříkladu sportovci jsou často také těžší, než je obvyklé. Svalová vlákna totiž váží více než tukové buňky, a tak se může zdát, že statní lidé mohou vážit více než obézní. Hodně také dělá výška, věk a samozřejmě pohlaví. Proto samotné vážení není vždy směrodatné a více se dnes využívá takzvané BMI, jež je daleko přesnější.

Meloun

Zlepšení jídelníčku je základ

Pokud už někomu vyjde špatné BMI, pak je jasné, že by se měl nad sebou zamyslet a co nejrychleji začít na sobě pracovat. Obezitu lze porazit prakticky jen jedním způsobem, a sice změnou jídelníčku. Jak moc radikální musí být, to záleží na mnoha faktorech, nicméně vždy je nezbytné přestat konzumovat tučné a sladké potraviny, které organismu škodí a zaměřit se hlavně na zeleninu, ovoce, luštěniny a rybí či drůbeží maso. Jednou za uherský rok zahřešit je sice možné, ale nemělo by se to přehánět. Lidé v dietě by měli být striktní a vyhýbat se všemu, kvůli čemu mohou zase tloustnout.

Měření pasu

Někdy to bez specialisty nejde

Lehká obezita se dá ještě řešit svépomocí. Konec konců, dělá to tak většina lidí. Kdo však trpí dalšími stupni obezity, ten by již měl jít konzultovat své potíže se specialistou, ideálně s obezitologem, případně s výživovým poradcem. Ovšem i obvodní lékař může být s touto problematikou docela dobře obeznámen, díky čemuž dokáže najít vhodné řešení. Čím dřív se člověk vydá do rukou odborníků, tím dříve bude slavit úspěchy.

Categories: Zboží