Když je venku tma nebo jiná situace, při níž není dobře vidět, je nasnadě, že bychom si měli dávat větší pozor na to, co se kolem nás děje. V temných uličkách, kde to zavání kriminalitou, stejně jako na docela normálních silnicích, kde také může nejeden hravě přijít k úhoně.
brzdové světlo
Představte si, jak to vypadá, když jedete autem dejme tomu uprostřed noci. Kolem vás není vidět pomalu ani na krok a vy jste tak odkázáni výhradně na to, co se vám zjevuje v oněch dvou kuželech světla, jež před vámi prořezávají temnotu díky reflektorům vašeho vozu. Schází vám periferní vidění, takže musíte být připraveni i na to, že se vám před vozem nečekaně objeví překážka, že vám do cesty vstoupí někdo nebo něco, o kom nebo čem jste do poslední chvíle neměli ani tušení, protože to halila neproniknutelná tma. A najednou se vám to objevilo pomalu před nosem a vám nezbývá než prudce dupnout na brzdy nebo strhnout vůz a doufat, že to nějak dopadne.
světla auta

A ono to nějak dopadne. Ovšem ne vždy dobře.

Tím, co vás v tu chvíli dělí od katastrofy, bývají nejednou i pouhopouhé centimetry. A proto by dal člověk-řidič v takové chvíli nevím co za to, kdyby viděl hrozící nebezpečí co nejdříve. Kdyby ony jeho kužely světla byly co nejjasnější a dosahovaly pokud možno co nejdál před něj, aby měl co nejvíc času na zareagování.

Ovšem je smutnou pravdou, že takto smýšlí řidiči nejednou jenom v těch chvílích, kdy za tmy někam jedou. Jakmile vysvitne slunce, rozplyne se mlha anebo se i v jiném ohledu zlepší viditelnost, nejednou v mžiku „zapomínají“ na toto přání. A na to, že by s tím měli možná i něco udělat. Aby se příště už nemuseli třást za volantem strachy z toho, k čemu může dojít prakticky kdykoliv.

Za špatné viditelnosti by dal řidič cokoliv za to, kdyby lépe viděl; ovšem za světla pohlédne nejednou na cenovky a vybere si pro reflektory svého vozu to nejlevnější, co je k mání. Tedy všelijaké pochybné žárovičky od kdejakého pochybného dodavatele a prodejce. Protože se mu nechce „zbytečně“ platit víc, než nezbytně musí.

Naivní řidič se tak hloupě vyhne třeba autožárovkám Osram. Které jsou sice dokonalé, spolehlivé, ideální pro každý vůz a svému majiteli slouží k plné spokojenosti, ovšem nejsou nejlevnější. Což se zdá být jejich nedostatkem.

Ovšem věru jenom zdá. Protože právě ze žárovek Osram. Jež zajistí řidiči, že bude vidět tak dobře, jak jenom to jde, a že bude i sám pro ostatní řidiče dobře viditelný.

Tyto autožárovky lze vybírat i kupovat i z pohodlí našeho domova, doručeny jsou více než rychle. A pak už je o mnoho jistější, že se člověku nic nestane. Až mu potmě někdo nebo něco vběhne či vjede přímo do cesty.

Categories: Cestování