Skutečnost je taková, že žádné dítě není dokonalé a dle předlohy toho, jak by mělo vypadat jeho dětství. Většina dětí jsou osobnosti, které si chtějí řídit život dle svého přesvědčení o tom, co jim přijde správné. Když však vaše dítě ke všemu přechovává negativní postoj, není to zcela přirozená věc a měli byste přemýšlet nad tím, jak mu pomoci užít si dětství tak, aby později nelitovalo.
chlapec u jezera

Nové věci děti děsí

Pro dítě je každá nová zkušenost – nová věc a nový úkol, nepředstavitelně náročný už jen z pohledu toho, že neví, co má od něho očekávat. Pro dospělé lidi je přirozené uvědomit si, že s novými zkušenostmi přichází i pozitiva, ale dítě si tento stav ještě neumí uspořádat natolik, aby bylo k novým možnostem zcela otevřené.
Rodiče často nechápou, jak je možné, že jejich dítě nemá rádo vodu, ale představa toho, že pro dítě představu voda i jisté riziko, je pro ně už zcela nemyslitelná. Nebo jízda na kole (kdy dítě zkouší novou formu zábavy, do které už díky věku dospělo), často rodiče přivádí do stavu šílenství, že jejich potomek odmítá na kole jezdit a má z něho hrůzu. Opět byste se však měli podívat na jeho obavy z jeho pohledu a uvědomit si, že kolo je pro něho stroj, který vyžaduje to, aby k němu tak i přistupovalo. A ne každé dítě do tohoto stádia dospěje stejně rychle jako jeho vrstevníci.
kluk s kolem

Dítě byste neměli nutit, ale motivovat!

I když vaše dítě ještě nemůže mít jasnou představu o tom, co mu nová zkušenost přinese, pravděpodobně z ní bude mít zpočátku respekt.
Je to zcela v pořádku, protože ještě neví, co ho čeká a do jaké míry se mu to bude líbit.
Častou chybou je to, že rodiče své děti automaticky nutí k činnostem, které se jim zdají – pro něho dobré, a to i přes jeho nesouhlas. Je to však nesprávná a traumatická cesta, která může ovlivnit to, jak později ke každé nové věci bude přistupovat. Nejlepším způsobem, který je nejvíce výchovný, je motivace vašeho dítěte k tomu, aby se odhodlalo k něčemu, co se mu nezamlouvá.
Můžete ho motivovat hračkou, jídlem, pro něho zábavnou aktivitou, která mu přináší radost a nemá jí dostatek. To je totiž pro každého rodiče eso v rukávu, které můžou využít pro potřebu toho, aby svému potomkovi pomohli osmělit se a pustit se do něčeho neprobádaného.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories: Děti