V dětství se naštěstí trápit penězi nemusíme, to nás spolehlivě čeká až v dospělosti a nikoho to nemine. Dětský svět je jiný, bezbranný a bezstarostný prostě krásný. A na trápení se penězi mají děti ještě čas. I když ne tak úplně. Je nesmírně důležité děti připravit na to, co peníze vlastně jsou, jak se obstarávají a k čemu slouží. Dětem musíme postupně a s citem vysvětlit, že peníze se musejí vydělat prací, pak si za ně teprve můžeme něco koupit, že nic není zadarmo a také to, že když si peníze od někoho někdy půjčíme, musíme je vždy zase vrátit. Těmto základům o penězích učte děti ideálně s humorem, pomocí her a hlavně lehce a nenásilně. Dítě to všechno musí posupně začít chápat samo. Když dítě na vše připravíte a všechno mu dobře vysvětlíte, bude dobře připravené na život a jistě bude umět s penězi dobře hospodařit. A jak na to?
platba v eurech
·         Zkuste to pomocí her: děti si nejraději hrají a tak i k důležitým a vážným věcem přistupujte po jejich a snažte se to pojmout jako hru. Nejlepší způsob je hra na obchod. Všechny děti milují hru na nakupování. Pořiďte jim třeba i malou plastovou pokladnu a můžete začít. Dítě může nakupovat hračky, místo peněz použijte nastříhaný papír a pusťte se do toho. Během hry si děti pomalu vštípí první základy o tom, jak to funguje.
·         Dejte dítěti jeho první pokladničku: i malému dítěti můžete koupit pokladničku na jeho vlastní úspory. Dítě se tak skvěle naučí šetřit. Vysvětlíte mu tak například, že když chce nějakou dražší hračku, musí si na ni postupně našetřit s peněz, které mu budete pravidelně dávat. Stanovte si kdy nebo za co peníze bude dostávat a dodržujte to. Dítěti je poté dejte a nechte je, aby je i samo do pokladničky vložilo.
tři pokladničky
·         Šetřete peníze i společně: chcete jet v létě třeba na pěknou rodinnou dovolenou, nebo plánujete pořídit dítěti domácího mazlíčka. Stanovte si společně cíl a založte si jednu velkou pokladničku, kam budete šetřit celá rodina. Až bude pokladnička plná, můžete ji teprve tehdy vybrat a peníze utratit.
Dítě jistě všechno brzy pochopí a bude na všechno okolo dobře připraveno. Pokud s ratolestmi o penězích budeme mluvit už od mala, v dospělosti se určitě lépe vyhnou nepříjemným problémům s financemi. Začít můžete kdykoliv, u každého je to individuální, vy jako rodiče, jistě správný věk odhadnete nejlépe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories: Finance